کد خبر: ۵۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۱
اگر حجت الاسلام رئیسی ورود به انتخابات را نپذیرند شرایط مقداری پیچیده خواهد شد. یکی از گام هایی که باید برداشته شود؛ وحدت قرارگاه های انتخاباتی به عنوان کاری ضروری است یعنی شورای ائتلاف، شورای وحدت و مجموعه های دیگر باید در یک عرصه میدان داری کنند و به گزینه واحدی برسند.
وزیر اسبق امور خارجه کشورمان با بیان اینکه مشارکت بالای مردم در انتخابات در پشتوانه جهانی ایران موثر است، گفت: اقتصاد مقاومتی که اقتصادی پویاست باید باور دولت باشد و بدانیم اقتصاد لیبرالی مشکلی را حل نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، منوچهر متکی وزیر اسبق امورخارجه جمهوری اسلامی در برنامه «سعادت آباد» رادیو تهران در پاسخ به اینکه آیا تحرکات اخیر بایدن پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری، خارج کردن اسم انصارالله یمن از لیست گروه های تروریستی و عدم حمایت از بن سلمان چراغ سبز به ایران محسوب می شود؟ گفت: سعودیها در حمله به یمن آمریکا را فریب دادند و گفتند این حملات کوتاه مدت خواهد بود و نشد. اوباما در اواخر دوران ریاست جمهوری خود تلاش کرد تا سعودی ها با یمن صلح کنند و عدم پیروزی خود را بپذیرند. سعودی ها وقت بیشتری خواستند تا این بحران را خاتمه دهند اما هدف اصلی آنها خرید زمان برای تغییر ریاست جمهوری در آمریکا و روی کار آمدن جمهوری خواه ها بود و همین اتفاق هم افتاد و ترامپ هم در این 4 سال از سعودی ها حمایت کرد اما نتیجه نگرفت.

وی با اشاره به اینکه بایدن به دنبال ادامه سیاست سنتی دموکرات ها است گفت: بایدن می خواهد بتواند کاری که اوباما در آن موفق نشد را به سرانجام برساند . پرونده خاشقچی به عنوان لکه ننگی برای جمهوری خواهان و دولت ترامپ است با اشاره به اینکه آنها به خاطر منافع آمریکا از جنایت دولت سعودی چشم پوشی کرده اند و این امر برای آمریکا قابل دفاع نبود به همین دلیل بایدن احساس می کند برگی را به دست آورده تا موضع جدیدی نسبت به عربستان سعودی اتخاذ کند. اگرچه این به معنای تغییر ساختارهای آمریکایی ها نیست. کماکان دولت عربستان بهترین خریدار تسلیحات آنهاست، بازارها و نفت عربستان در اختیار آمریکا است. لذا تغییری در سیاست کلی امریکا مبنی بر تابعیت عربستان در سیاست های آمریکا تغییری ایجاد نخواهد شد. اما در بحث انصارالله یمن و موضع بایدن نسبت به بن سلمان که معلوم نیست چقدر جدی است، نسبت به ایران اشاراتی نمی بینم.

عربستان به طور کامل تحت اراده آمریکایی ها است

متکی درباره فشار واشنگتن بر ریاض در جمع آوری نیروهای واکنش سریع این کشور و دخالت علنی در سیاست های آن اظهار داشت: آمریکایی ها مشکلی در این بین نمی بینند. آنها نظاماتی سیاسی را پس از جنگ سرد برای منطقه تنظیم کردند و دست بردار هم نیستند حتی با بیداری اسلامی که در مصر و تعداد دیگری از کشورهای اسلامی به وقوع پیوست بزرگترین دغدغه آمریکا برهم خوردن این آرایش سیاسی بود. عربستان به طور کامل تحت اراده آمریکایی ها است. آنها ساز و کارها را به گونه ای تنظیم کرده اند که سعودی ها صرف نظر از اینکه چه کسی در حکمرانی باشد کمترین اراده ای از خود برای تصمیم گیری ندارند. نمونه مشابه آن شاه است که با قدرت فراوان در منطقه توسط سفیران آمریکا و انگلستان هدایت می شد.

آمریکایی ها قادر به تحقق اهداف خود در منطقه نیستند

وی با اشاره به حملات اخیر آمریکا به مواضع جبهه مقاومت در سوریه تصریح کرد: مشکل آمریکایی ها در منطقه به ویژه در دو دهه اخیر محوری و زیرساختی است و آن هم این است که هر آنچه را که می خواهند محقق کنند نمی توانند و جلوی هرچیزی راکه می خواهند بگیرند را هم نمی توانند. لذا برخی از تحرکات آنها برای این است که بگویند در منطقه فعالند. روز به روز هم شرایط برای آنها بدتر می شود به طوریکه مخالفت با آمریکا در عراق در حال یکپارچه شدن است.

وزیر امورخارجه پیشین در ادامه از عدم داوطلبی خود برای انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: من داوطلب انتخابات نخواهم بود ولی با تمام قدرت در خدمت انتخابات 1400خواهم بود.

سخنگوی شورای وحدت با اشاره به اینکه این شورا بررسی گفتمان لازم برای انتخابات 1400 را با تصویربرداری از شرایط جامعه و مردم، فرمایشات مقام معظم رهبری و شرایط بین الملل آغاز کرده و چند جلسه در مورد آن بحث شده است گفت: ان شاء الله تا پایان سال تم گفتمانی ما مشخص می شود. بر اساس این تم، شعار انتخاباتی تعریف می شود. گام دوم ما بررسی شاخص ها است و اینکه رئیس جمهور بعدی بر اساس گفتمان شورا و شرایط کشور چه ویژگی هایی باید داشته باشد. گزینه های ما در فروردین ماه معرفی می شوند اگرچه در این شورا بحث حجت الاسلام رئیسی مطرح شده و در صورت ورود ایشان به انتخابات شورای وحدت به صورت یکپارچه و قوی از وی حمایت خواهد کرد. اگر کثرت کاندیداهای یک سامانه فکری تا آخر خط بماند دلیلی بر عدم موفقیت خواهد بود. پس باید به انتخاب نامزد واحد رسید و این کار در شرایطی که برخی مدعی اصلح بودن هستند کار آسانی نیست. در چنین شرایطی تحلیل درست این است که تنها نامزدی که می تواند موجب وفاق بین نیروهای ولایی و اصولگرا شود حجت الاسلام رئیسی است.

مشارکت بالای مردم در انتخابات پشتوانه جهانی ایران موثر است

وی درباره نقش مشارکت حداکثری در پشتوانه اقتدار بین المللی کشور گفت: همیشه پس از انتخاباتی که مشارکت بالایی داشتیم، فضای بین المللی گفتگویی با استقبال از فضای جدید بوده است صرف نظر از اینکه گزینه ما مقبول آنها باشد یا نباشد. بنابراین مشارکت بالای مردم در پشتوانه جهانی ایران موثر است و دولتی که با آراء بالا سر کار می آید از پشتوانه قوی تری برای حضور در مجامع بین المللی برخوردار است. شرایطی که به ویژه در سال های اخیر بوده و مردم در سختی و ناراحتی زیاد هستند زمینه ای برای عدم مشارکت را فراهم آورده است. در این شرایط گفتمان ها، تحلیل شرایط  و  برنامه  ارائه شده می تواند نگاه مردم را تا حدودی تغییر دهد. ما در این مرحله برای سخن گفتن با مردم راحت نیستیم. مردم حرفهای زیادی از مردم شنیده اند و خلاف آن را دیده اند بنابراین حرف برنامه ای و متواضعانه کسانی که می خواهند وارد عرصه شوند و عذرخواهی کسانی که در حوزه مدیریتی مسبب این مشکلات بودند می تواند برای مردم امید ایجاد کند به عنوان مثال تحول در قوه قضاییه نگاه مردم را عوض کرد. مردم احساس کردند مبارزه با فساد جدی است، آنها احساس کردند ثروت و قدرت برای چپاول کارساز نخواهد بود و با آن مقابله می شود. پرونده تحول در قوه قضاییه در این دو سال شاهد این مدعاست.

متکی با اشاره به انقلابی بودن مجلس یازدهم گفت: مقام معظم رهبری انقلابی و قوی بودن را ویژگی این مجلس دانستند. اگرچه این مجلس نیاز به انسجام و طراحی های جدی تر دارند. مجلس شورای اسلامی متحول شده و دنبال کمک و خدمت به مردم است. ممکن است هنوز راهکار درست انتخاب نشده باشد اما بارقه امید دوم در مردم ایجاد شده است.

اقتصاد مقاومتی باید باور دولت ها باشد

وی با اشاره به قوه مجریه به عنوان مهمترین عنصر حکمرانی کشور اظهار داشت: 8 سال با حضور این قوه در کشور گذشت. ما بنای ارزیابی عملکرد این قوه را در این مجال نداریم. اما آنچه مشخص است این است که ریل های ریل ‌گذاری های انجام شده نیازمند اصلاح مسیرند. بخشی از مشکلات ما به خاطر جهت گیری های داخلی و بین المللی است. اقتصاد مقاومتی به عنوان راهبرد 14 ساله مقام معظم رهبری باید باور دولت باشد. تا زمانیکه اعتقاد این است که اقتصاد همان اقتصاد لیبرالی است مشکل وجود خواهد داشت ولی اقتصاد مقاومتی خود یک اقتصاد پویا است. اگر در آغاز کار می گوییم با کدخدا می بندیم 6 سال می گذرد و این روال جواب نمی دهد.

متکی در ادامه این گفتگوی رادیویی گفت: اگر حجت الاسلام رئیسی ورود به انتخابات را نپذیرند شرایط مقداری پیچیده خواهد شد. یکی از گام هایی که باید برداشته شود؛ وحدت قرارگاه های انتخاباتی به عنوان کاری ضروری است یعنی شورای ائتلاف، شورای وحدت و مجموعه های دیگر باید در یک عرصه میدان داری کنند و به گزینه واحدی برسند.

دولت شهید رجایی؛ بهترین دولت انقلابی

وی در پاسخ به این پرسش که کدام دولت را از ابتدا تا امروز در انقلاب اسلامی از جهت رعایت شاخص های انقلابی گری در سیاست خارجی موفق می دانید گفت: پاسخ به این پرسش کار راحتی نیست چون در دولت های مختلف فراز و نشیب های زیادی وجود داشته است. شهید رجایی که به ریاست جمهوری رسید برای سخنرانی به بهشهر رفت. پیرمردی در بهشهر مغازه دار بود. با اینکه انسان متدینی بود اما پس از انقلاب با شرایط کج افتاد و در هیچ یک از مراسم انقلاب شرکت نکرد. وقتی شهید رجایی به بهشهر رفت درب مغازه خود را بست و برای سخنرانی وی رفت چرا که اعتقاد داشت شهید رجایی از جنس مردم است. بنابراین من مایلم از دولت شهید رجایی نام ببرم اگرچه این دولت عمر کوتاهی داشت.

دولت کنونی و دولت اصلاحات، متر غرب گرایانه داشتند

متکی تصریح کرد: در دولت های بعدی هم قوت و ضعف وجود داشت با در نظر گرفتن متر جهت گیری دولت ها دو دسته دولت داشتیم. برخی از این دولت ها مثل دولت های اصلاحات اول و دوم و دوره کنونی متری غرب گرایانه داشته و دارند و دسته دوم دولت هایی هستند که حداقل در شروع متر غرب گرایانه نداشتند. آنها الزاما ضد غرب نبوده اند اما همه تخم مرغ های خود را هم در سبد غرب نگذاشته اند. من معتقدم شعار بی همگان به سر شود، بی غرب به سر نمی شود فرمانی غلط برای حکمرانی در جمهوری اسلامی ایران است. 

مصوبه اخیر مجلس اقتدار جمهوری اسلامی را نشان داد

وزیر امورخارجه پیشین درباره توافق اخیر دولت با آژانس انرژی هسته ای گفت: دیپلماسی یعنی اعلام مواضع محکم ، تلاش محکم برای مصوب کردن مواضع عمومی و داشتن انعطاف انقلابی تا اصول خدشه دار نشود. مصوبه اخیر مجلس اقتدار ما را نشان داد. اگر طرف مقابل احساس کند دست ما خالی است هر طور بخواهد می تازد .اگر آنها احساس کنند ما همیشه در NPT  می مانیم و به پروتکل الحاقی با وجودی که داوطلبانه است برای همیشه پایبند می مانیم  فشار خود را افزایش می دهند. ما در برخورد با این مسئله در مذاکرات و تصمیم ها باید اقتدار خود را نشان دهیم . این تصمیم درست بود. آنها دیدند چیزی که نقطه قوت آنها بود در حال از دست رفتن است بنابراین رئیس آژانس به ایران آمد و درخواست کرد تا پروتکل متوقف نشود . به اعتقاد من مصوبه مجلس با قدرتی که تولید کرد باعث شد آنها علیرغم فشار آلمان، انگلیس و فرانسه شرایط ما را بپذیرند. پروتکل الحاقی دو وجه دارد اعزام کارشناس بدون محدودیت زمانی و مخابره اطلاعات دوربین ها. در حال حاضر این امکان برای بازرسان آژانس وجود ندارد که هر وقت بخواهند از مراکز بازدید کنند . اطلاعات دوربین ها هم که برای آنها تا سه ماه مخابره نمی شود.

وی درباره اختلافات بین دولت و مجلس در اجرای مصوبه اخیر مجلس گفت: نمایندگان مجلس با روش بهتری می توانستند این توافق را مدیریت کنند؛ اختلاف بین این دو نهاد قابل حل است؛ عناصر بحث را هم مقام معظم رهبری مشخص کردند مصوبه خوب است، دولت اجرا می کند، آژانس اگر تقاضا دارد این فرمول قابل انجام است که فیلم ها ارسال نمی شود تا تحریم ها برداشته شود.
send
ارسال به دوستان
print
نسخه چاپی
بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها: شورای وحدت ، رئیسی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد