جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 14
|
کد خبر: ۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۴۲
پیام منوچهر متکی برای دیپلمات بسیجی
وزیر اسبق امور خارجه کشورمان سفیر سابق ایران در لبنان را سرداری سرفراز در جبهه پیچیده دیپلماتیک نظام جمهوری اسلامی دانست که جدّ و جهد در راه تحقق آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی را بزرگترین رسالت دیپلماتیک خود تعریف کرده بود.
وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در پیامی به مناسبت بازگشت پیکر دکتر غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان، گفت: شهید رکن‌آبادی هرگز از حرکت در مسیر یک «دیپلمات مسلمان انقلابی» عدول نکرد و رهبر معظم انقلاب را «مفترض‌الطاعه» می‌دانست.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در یادداشتی به مناسبت بازگشت پیکر غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان، او را سرداری سرفراز در جبهه پیچیده دیپلماتیک نظام جمهوری اسلامی دانست که جدّ و جهد در راه تحقق آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی را بزرگترین رسالت دیپلماتیک خود تعریف کرده بود.

رکن‌آبادی در سال 1389 با حکم منوچهر متکی وزیر امور خارجه اسبق کشورمان به سمت سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان برگزیده شده بود.


متن این یادداشت به شرح ذیل است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سرانجام پس از 2 ماه پیکر شهید دکتر رکن‌آبادی دیپلمات انقلابی شناسایی و در هفته بسیج از سرزمین وحی راهی میهن اسلامی شد. گویی دیروز بود که در سفر به سوریه و زمانی که مسئولیت معاونت سفیر را بر عهده داشت با اخلاص و علاقه‌ای خاص می‌گفت در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق اقدام به تشکیل بسیج نمودیم.

او که فارغ‌التحصیل دانشگاه امام‌صادق علیه‌السلام و از شاگردان مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی بود، علاوه بر آنکه هنر دیپلماسی را با مهارت خوبی در حوزه نظر و تجربه آموخته بود، گره خوردگی به ارزش‌های نظام اسلامی و جد و جهد در راه تحقق آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی در حوزه سیاست خارجی را بزرگترین رسالت دیپلماتیک خود تعریف کرده بود.

شهید رکن‌آبادی، ولی امر مسلمین حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای را مفترض‌الطاعه می‌دانست و با وجودی که در دستگاهی ماهیتاً محافظه‌کار و با ساختاری لیبرالی خدمت می‌کرد، هرگز از باورهای خود و حرکت در مسیر یک «دیپلمات مسلمان انقلابی» عدول نکرد.

تمامی سال‌های خدمت او در لبنان به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران با همین روحیه بسیجی سپری شد. مقاومت لبنان همانند جمهوری اسلامی ایران و خانواده داغدار او سرداری سرفراز در جبهه پیچیده دیپلماتیک را از دست داد. خدایش رحمت کند و در جوار اولیاء و شهدا و امام شهدا (ره) مأوایش دهد.

در تقارن با بازگشت پیکر این مهاجر الی‌الله در هفته بسیج پیشنهاد می‌کنم سازمان بسیج مستضعفین در راستای فرهنگ‌سازی بسیج برای اقشار و در موضوعات مختلف که توصیه مؤکد رهبر انقلاب نیز است نسبت به تشکیل «بسیج دیپلماتیک» که می‌تواند از میان هزاران نیروی متصل یا منفصل از دستگاه دیپلماسی و نیز اساتید و دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین‌الملل یارگیری نماید، اقدام کند.

این اقدام منافاتی با وجود واحد بسیج وزارت امور خارجه ندارد و می‌تواند دربرگیرنده همه صاحبان اندیشه در حوزه روابط خارجی باشد که به تولید اندیشه و راهبردهای کمک‌کننده به مسئولین و دست‌اندرکاران سیاست خارجی کشور بپردازد.

فقدان جانگداز این برادر مخلص و انقلابی را به محضر ولی امر مسلمین و به ویژه خانواده ایشان و همکاران همدل و همراه او در وزارت خارجه تسلیت عرض می‌کنم.

منوچهر متکی

5 آذرماه 1394
send
ارسال به دوستان
print
نسخه چاپی
بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها: رکن آبادی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد