جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 14
|
کد خبر: ۴۸۵
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۰
عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از احمدی نژاد گفت: کاری که دولت گذشته با متکی کرد، اقدام غیر اصولی و غیر اخلاقی بود. عزل وزیر در سفر خارج از رویه های معمول در سیاست های خارجی بود. اعتقاد دارم مسئولان دولت گذشته باید از متکی به خاطر جفایی که در حق به چهره اصولگرایی مثل آقای او شد، عذرخواهی کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از احمدی نژاد در خصوص تخریب چهره منوچهر متکی گفت: احمدی نژاد برای اینکه روی آنتن باشد و فرصتی برای حضور در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دوره بعد داشته باشد هر از گاهی تخریب شخصیت‌های اصولگرا را در دستور کار قرار می دهد.

عوض حیدرپور شهرضایی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه اخیرا احمدی نژاد ادعا کرده است که به دلیل کثرت سفرهای زیاد منوچهر متکی فرصت برکناری وی در ایران را نداشته و به این دلیل او را در حین سفر از وزارت برکنار کرده است، اظهار داشت: منوچهر متکی یکی از چهره‌های خدوم و اصولگرای دولت گذشته بود که سوابق خدمتی درخشانی در سیاست خارجی داشت.

نماینده مردم شهرضا در مجلس نهم شورای اسلامی در ادامه در خصوص عملکرد و شخصیت متکی وزیر سابق امور خارجه کشور گفت: او جزو نیروهایی بود که در فضای سخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلس اول شورای اسلامی انسان تاثیرگذاری بود.

وی عنوان کرد: در واقع برداشتن و برکناری متکی صورتحسابی بود که برای اصولگرایی او پرداخت شد. در واقع  متکی هزینه اصولگرایی خالص خود را پرداخت.

حیدرپور تاکید کرد: بنابراین هر گونه بهانه جویی در راستای برکناری او از وزارت اور خارجه، به نظر جفا به متکی است. باید تاکید کرد که  بر اساس تدابیری  که در آن دوره در جهت توسعه سیاست خارجی اتخاذ شده بود، متکی مجبور بود مرتب برای انجام هماهنگی ها بین سایر کشورها و توسعه مناسبات جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی در سفر باشد.

این نماینده اظهار داشت: کاری که دولت گذشته با متکی کرد، اقدام غیر اصولی و غیر اخلاقی بود. عزل وزیر در سفر خارج از رویه های معمول در سیاست های خارجی بود. اعتقاد دارم مسئولان دولت گذشته باید از متکی به خاطر جفایی که در حق به چهره اصولگرایی مثل آقای او شد، عذرخواهی کنند.

حیدرپور اعتقاد دارد هر گونه فرار به جلو و سلب مسئولیت از جفایی که به متکی شده، بی‌اخلاقی است.

وی رفتار احمدی نژاد در زمینه تخریب متکی را زشت ارزیابی کرد و گفت: این فرد برای اینکه حضور خود در سیاست را حفظ کند و به قولی روی آنتن باشد، هر از گاهی چنین مسائلی را مطرح می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: تا زمان انتخابات مجلس دهم و حتی تا انتخابات ریاست جمهوری آینده باید منتظر رفتارهای این چنینی احمدی نژاد باشیم.

بر اساس این گزارش، متکی در 22 آذر ماه ۱۳۸۹ در حالی که به منظور ابلاغ پیام محمود احمدی نژاد در سنگال به سر می‌برد، از سمت خود برکنار شد . همچنین گفته شد که متکی حین مذاکره و توسط رییس جمهور سنگال از عزل خود باخبر شد. این درحالی است که احمدی نژاد اخیرا عنوان کرده است که از سه ماه قبل ، قصد برکناری متکی را داشت و اما چون متکی مداوماً در سفر بود و حتی در دولت هم که حضور پیدا می کرد ، بنابراین نمی‌توانست عزل او را بصورت حضوری و زمانی که در ایران است ابلاغ کند.
send
ارسال به دوستان
print
نسخه چاپی
بازگشت به ابتدای صفحه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد