دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - 2022 July 04
|
کد خبر: ۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۰۷
وزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار نامه‌ای خطاب به «خانواده‌های محترم ایرانی» رسما برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد.
منوچهر متکی با انتشار نامه‌ای، رسما کاندیداتوری خود برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

وزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار نامه‌ای خطاب به «خانواده‌های محترم ایرانی» رسما برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرد.

متن نامه منوچهر متکی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

خانواده‌های محترم ایرانی

هم‌میهنان سرافراز

با تقدیم صمیمانه‌ترین سلام‌ها

کشور عزیزمان بیش از هر زمان در انتظار تغییر نگاه برای ساختن و پرداختن فردای خویش است. بی‌تردید هنگامه آن فرا رسیده است که عادلانه و عاقلانه تاریخمان را مرور کنیم که چه گفتیم و چه کردیم؟ و باز در کنار هم بیندیشیم که چه باید گفت و چه باید کرد؟

باور کنیم در سایه عظمت اسلام و استقلالی که میراث مجاهدت امام عزیز(ره) و شهیدانمان است، در کشوری به غنای انسانی و طبیعی ایران، پیشرفت و عدالت نه یک آرزو و شعار که رسالت و راهبرد تاریخی امروز و هر روز ماست. رسالتی که بی‌تردید سهم دولت در آن ممتاز است. دولت متعهد است که بجای قناعت به گذران این روزهای خود به کمتر از تحقق آرمان زندگی عزتمندانه مردم رضایت ندهد. انصاف حکم می‌کند تلاش‌ها و دستاوردهای افتخارآمیز همه دولت‌ها را در کنار قدم هایی که برداشته نشد یا به خطا برداشته شد قرار دهیم و ببینیم که وضع امروزین ما حاصل جمع همه اقدامات درست و نادرست است.

انتظار می‌رفت در بستر تاکیدات مکرر رهبری شرایط زندگی ما مردم به ویژه در وضع معیشت بیش از گذشته مورد اصلاح قرار گیرد نه آن که در خوش‌بینی مفرط و جهل مرکب کسانی که تحریم را سپر ناکارآمدیشان کرده‌اند توجیه شود. مگر قرار نبود عزم همه دولتمردان جزم گردد تا جراحی بزرگ اقتصاد کشور با هدفمندی یارانه‌ها ضامن عزت هرچه بیشتر مردم و حلال مشکلات شود؟ در حالی که شبیخون تورم و بیکاری، شاهرگ حیات اقتصادی خانواده ها را در مرز تهدید قرار داده است، مگر مقرر نبود با رفع فقر، فساد و تبعیض حرکت در مسیر توسعه و آبادانی کشور تسهیل شود؟ حال چگونه زمینه بروز ارقام بی‌سابقه‌ای از فساد مالی فراهم آمده است؟

سوال اساسی این است که مگر مدیریت کشور با تکیه بر درآمدهای حاصل از ذخایر نفت و گاز که طی سالهای اخیر نیمی از درآمدهای یکصد ساله اخیر را به خود اختصاص داده است چه پیچیدگی خاصی دارد که از عهده هر کس و همه کس بر نیاید؟ نیاز امروز ما به هنر مدیریت جهادگرایانه‌ای است که فرصت‌شناس، بلکه فرصت‌ساز باشد و هر پدیده‌ای را به نفع و منافع ملی مبدل سازد. مدیریتی که در تعامل هوشمندانه با دنیا ظرفیت‌های سیاست خارجی را در خدمت رونق اقتصاد داخلی به کار گیرد، نه آنکه با خودنمایی و قهرمان‌سازی هزینه‌های سیاسی و اقتصادی کشور داری را افزایش دهد.

نیاز امروز ما بیش از هر زمان دیگر به نقش‌آفرینی مدیرانی منصف است که در همه عرصه ها به ویژه در بهره گیری از توانمندی فرزندان ملت و نخبگان در حاشیه مانده با عدالت و درایت عمل نمایند. باور کنیم برای ما امروز صداقتی که بیممان دهد از دروغی که فریبمان دهد بهتر است. پیشرفت و عدالت شاخص هایی دارد که از هر آمار اقوالی صادق تر است و بی تردید وقت آن رسیده است که مسیر طی شده را درست ببینیم و آینده را بدرستی بسازیم.

اینجانب با درک همین ضرورت های تاریخی، بایدها و به ویژه نبایدهای مدیریت کشور در عرصه های گوناگون از مسائل اقتصادی تا سیاست خارجی، از ساحت اساسی فرهنگ و هنر تا موضوعات اجتماعی معتقدم که باید بیش از گذشته حکمت و حکومت را به ائتلاف گرفت و حاکمان و حکیمان را همنشین کرد تا خود فرمان عمل را در تدبیر کشورداری بدست گیرند. بر همین انگیزه با استعانت از درگاه الهی و بیعت دوباره با رهبر حکیم انقلاب اسلامی و کسب اذن و اجازه از محضر خانواده های بزرگوار ایرانی علی‌الخصوص خانواده های معظم شهدا مصمم به حضور در انتخابات ریاست جمهوری شده‌ام تا با توکل و تحرک برنامه تحول کشور را به ویژه در گره‌گشایی از آئین زندگی روزمره مردم عرضه دارم.

نمی خواهم به بها و بهانه انتخابات که به راستی ابزار است و نه هدف، خودسالاری کنم که اولین "من بهترم" را شیطان گفت و مطرود شد و نمی گویم که همه چیز را می دانم که ان که این گفت هیچ نمی دانست، اما اطمینان دارم برنامه ای متناسب با باورهای رهبری و مطالبات مردم را ارائه خواهم داد تا دست‌کم در دولتی با نام و نشان جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهور برای مردم کسی بیش از یک همدرد باشد و چیزی بیش از وعده آینده دهد.

تا حکمت الهی چه باشد و رای مردم بر چه افتد

بنده خدا - منوچهر متکی

هشتم اسفند یک هزار و سیصد و نود و یک
send
ارسال به دوستان
print
نسخه چاپی
بازگشت به ابتدای صفحه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد